Vo veku 91 rokov zomrel herec Ladislav Chudík

29.06.2015 Bratislava

Bratislava 29. júna (TASR) - Herec a dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND) Ladislav Chudík dnes popoludní zomrel vo veku 91 rokov. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa SND Izabela Pažítková.

Divadelný a filmový herec, recitátor a pedagóg Ladislav Chudík stvárnil v divadle aj vo filme veľké množstvo postáv.

Ladislav Chudík sa narodil 27. mája 1924 v obci Hronec, okres Brezno. V rokoch 1943-1945 študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Od roku 1944 súčasne navštevoval dramatické oddelenie Konzervatória v Bratislave, štúdium ukončil v roku 1947.

Vo veku 91 rokov v pondelok 29. júna 2015 zomrela herecká legenda Ladislav Chudík. Na archívnej snímke z 23. apríla 1982 zaslúžilý umelec Ladislav Chudík v hereckej šatni pred divadelnou skúškou.
Svoje herecké umenie začal rozvíjať v roku 1944 na doskách Činohry SND v Bratislave. O dva roky neskôr sa nakrátko stal členom činohry bratislavskej Novej scény, aby sa v roku 1951 vrátil do SND, kde v rokoch 1963-1966 pôsobil aj ako šéf činohry.

Dlhé roky bol pedagógom na bratislavskom Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

V slovenskej vláde národného porozumenia predsedu Milana Čiča pôsobil od 12. decembra 1989 do 28. februára 1990 ako minister kultúry SR.

Už ako stredoškolák na gymnáziu hrával ochotnícke divadlo. Svojím prejavom dodával všetkým postavám noblesu, majestátnosť aj vnútorné bohatstvo.

Krátko po vojne objavili mladého talentovaného herca aj filmári, no jeho prvou titulnou postavou bol až kapitán Dabač v rovnomennom Bielikovom filme z roku 1959. Vo filme vytvoril množstvo historických postáv, okrem iných aj Jana Amosa Komenského a generála Ludvíka Svobodu. Pamätáme si ho z filmov Vlčie diery (1948), Pieseň o sivom holubovi (1961), Polnočná omša (1962), Smrť prichádza v daždi (1965), Výlet do mladosti (1983), Všichni moji blízcí (1999).

Z televíznych postáv je nezabudnuteľný jeho primár Sova z kultového seriálu Nemocnica na okraji mesta (1977). Krátko účinkoval aj v jeho ďalších sériách Nemocnica na okraji mesta po dvadsiatich rokoch (2003) a Nemocnica na okraji mesta - nové osudy (2008).

Patril aj k najčastejšie obsadzovaným hercom v bratislavských televíznych pondelkoch. Veľa úloh vytvoril tiež v rozhlasovom dabingu a jeho recitácie boli vždy umeleckým zážitkom.

Ladislav Chudík bol nositeľom mnohých vyznamenaní a cien udeľovaných v oblasti kultúry na Slovensku. V roku 1982 mu udelili titul národný umelec, v roku 1999 najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy a v tom istom roku získal Cenu Jozefa Kronera za celoživotné dielo.
Na archívnej snímke z 20. mája 1984 Ladislav Chudík pózuje v Bratislave.

V roku 2008 dokončil režisér Patrik Lančarič dokumentárny film o živote a práci Ladislava Chudíka. Sedemdesiatpäťminútová snímka približuje divákovi hercovo detstvo v jeho rodnom Hronci, štúdium v Kremnici, filmové začiatky i veľké herecké úlohy vo filme i na divadelných doskách. V roku 2009 prišla na slovenský knižný trh kniha rozhovorov s Ladislavom Chudíkom.
 
M. Maďarič: Ladislav Chudík bol osobnosťou s veľkým morálnym kreditom

Bratislava 29. júna (TASR) – Minister kultúry SR Marek Maďarič s hlbokým zármutkom prijal dnes informáciu o odchode slovenskej umeleckej osobnosti, hereckej legendy Ladislava Chudíka. TASR informoval referát styku s médiami Ministerstva kultúry SR.

"Majster Chudík bol nielen predstaviteľom zlatej hereckej generácie v našej krajine, ale aj výraznou osobnosťou s veľkým morálnym kreditom. Pôsobil aj ako divadelný pedagóg a tiež ako prvý ponovembrový minister kultúry," pripomína MK SR vo svojom stanovisku.

Strata takéhoto významného človeka je podľa neho pre našu krajinu nenahraditeľná. "Ale jeho odkaz bude žiť cez jeho filmové a televízne postavy ďalej," dopĺňa ministerstvo.
 
E. KRÍŽIKOVÁ: Ladislav Chudík bol veľký herec a veľký človek

Bratislava 29. júna (TASR) - Herec, dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND) Ladislav Chudík zomrel dnes popoludní. Na úmrtie významného slovenského umelca reagovala pre TASR jeho kolegyňa Eva Krížiková. "Človek neráta s takým niečím, pretože z neho som mala pocit, že on ešte bude hrať. Držal sa perfektne, lenže prišla choroba a Laco odišiel ako 91-ročný, úctyhodný čas, ešte donedávna naozaj hral," uviedla popredná divadelná a filmová herečka na margo kolegu, ktorý jej pred rokom prišiel osobne zablahoželať, keď odhaľovali na bratislavskom Filmovom chodníku slávy pamätnú dlaždicu Evy Krížikovej.

Ladislav Chudík stvárnil nespočetné množstvo postáv vo filmoch a na divadelných doskách. V predstavení Tančiareň Činohry SND dokonca účinkoval aj v deň svojich 90. narodenín. "Táto správa ma trošku zasiahla, vyhodila z rytmu bežného dňa, bol mi to človek blízky. Síce som vedela, že je v nemocnici, ale nerátala som s tým. Nie som schopná viac hovoriť," priznala Eva Krížiková. "Bol to veľký herec a veľký človek, inteligentný, vzdelaný a bol vynikajúci kolega, dokonca jedno obdobie nám aj šéfoval. Samé pozitíva by som mohla hovoriť. Vo všetkých postavách bol vynikajúci, patril medzi špičky, ktoré sme mali," uzavrela dlhoročná členka SND, ktorá si nezabudnuteľného herca pripomenie dnes večer filmom Kapitán Dabač. Psychologickú vojnovú drámu režiséra Paľa Bielika z roku 1959 mimoriadne zaradila do svojho vysielania verejnoprávna Jednotka.
 
Š. KVIETIK: Ladislav Chudík ma naučil úcte k slovu a myšlienkam

Bratislava 29. júna (TASR) - So smútkom v duši prijal úmrtie herca a dlhoročného člena Činohry Slovenského národného divadla (SND) Ladislava Chudíka jeho kolega Štefan Kvietik. Za maestra, ktorý dnes popoludní odišiel do hereckého neba vo veku 91 rokov, podľa vlastných slov zapálil sviečku. "S úctou a vďakou spomínam na jedného z veľkých slovenských hercov, s ktorým som aj ja mal tú česť nejaké chvíle sa pohybovať po doskách národného divadla alebo pred televíznymi a filmovými kamerami. Je mi ľúto, pretože strašne sa míňa tá hodnota hereckej profesie," povedal pre TASR Štefan Kvietik a vyslovil obdiv, úctu a vďaku velikánovi slovenského herectva.
 
S Ladislavom Chudíkom, ktorý už ako stredoškolák na gymnáziu hrával ochotnícke divadlo, svojím prejavom dodával všetkým postavám noblesu, majestátnosť aj vnútorné bohatstvo, ho spájali mnohé divadelné či televízne tituly. Štefan Kvietik si hneď spomenul na spoluprácu v legendárnej trojdielnej televíznej inscenácii Buddenbrookovci (1974), ale aj svoje začiatky v SND. "Názov inscenácie si už nepamätám, ale viem, že som tam hral reportéra a robil som interview s pánom Chudíkom. V jednom momente som videl, že sa na mňa díva nie herecký partner, ale človek, ktorý skúma, ako tento mladý herec začína pôsobiť. Sprítomnil som si v ňom pedagóga, v jeho očiach som videl, že mi drží palce a drukuje," prezradil 81-ročný umelec s tým, že ho Ladislav Chudík skutočne aj vyučoval herecký prednes.

"Naučil ma úcte k slovu, myšlienkam a myšlienkovým celkom, ktoré sú dominantným nástrojom pre hereckú prácu. Bol dokonalý, perfektný a úžasne to ovládal. Nie teoreticky, ale svojím hereckým pôsobením a majstrovstvom bol svedectvom toho, čo učí," uviedol Kvietik, ktorý s Chudíkom účinkoval v Činohre SND tiež v inscenácii svetoznámej Hochhuthovej hry Zástupca z roku 1966. "Ostáva v archíve mojich spomienok veľmi výrazne, lebo som tam hral veľmi zaujímavú a dramaticky plnú a hodnotnú postavu. Mal som tú možnosť a príležitosť, že som stál ako herecký partner po boku tohto velikána," dodal na margo zosnulého kolegu, ktorý zostane v pamäti mnohých aj ako primár Sova z úspešného česko-slovenského seriálu Nemocnica na okraji mesta.

"Cítim ešte teraz teplo jeho rúk, ako ma chytil, objal mi tvár a díval sa mi do očí. Videl som, že mal v očiach pocit, že som ho ako herec asi nesklamal," zaspomínal si legendárny herec na stretnutie s maestrom Chudíkom pri príležitosti odhaľovania svojej pamätnej dlaždice na bratislavskom Filmovom chodníku slávy v júni 2013.
 
D. JAMRICH: Chudík bol morálny, milý a láskavý

„Morálny, ľudský a milý v kultúre aj v spoločnosti, taký bol Ladislav Chudík,“ povedal pre TASR člen činohry SND Dušan Jamrich a dodal: „Hrali sme spolu vo viacerých inscenáciách, pamätám si na Shakespearovho Henricha IV, na dojímavú scénu, keď zomiera a zmieri sa so svojím synom, s ktorým bol rozvadený.“ 
 
 
 
 
 

Vyberte región